
Leerstoelen van het WODC
Wetenschap en praktijk komen samen
Het WODC wil kennis graag verder ontwikkelen en verdiepen. Daarom investeren we ook in kennisontwikkeling binnen leerstoelen: daar komen wetenschap en praktijk samen. In 2025 waren er twee bijzondere ontwikkelingen op dat gebied.
WODC-onderzoeker Arjen Leerkes benoemd tot hoogleraar Sociologie van Migratie, Veiligheid en Sociale Cohesie
Per 1 oktober 2025 is Arjen Leerkes, senior onderzoeker bij het WODC, benoemd tot hoogleraar Sociologie van Migratie, Veiligheid en Sociale Cohesie aan de Erasmus School of Social and Behavioural Sciences (ESSB) van de Erasmus Universiteit Rotterdam. In zijn leerstoel onderzoekt hij hoe globalisering en internationale migratie samenlevingen veranderen. En hoe staten, steden en burgers omgaan met toenemende diversiteit en onzekerheid.
Arjen Leerkes: ‘Met de leerstoel kan ik mijn onderzoek naar twee samenhangende lijnen verder verdiepen. Bij de ene lijn richt ik mij op de werking en effecten van immigratiecontrole in een geglobaliseerde wereld. Bij de tweede lijn op de gevolgen van etnische en sociaaleconomische diversiteit voor sociale cohesie en vertrouwen in instituties, met bijzondere aandacht voor vraagstukken die over justitie en veiligheid gaan.’
WODC maakt leerstoel over AI en recht mogelijk bij Tilburg University
Sinds 1 november 2025 financieren we de leerstoel ‘Data and AI for the Rule of Law’ bij Tilburg University. Met deze leerstoel dragen we bij aan het ontwikkelen en beschikbaar krijgen van kennis over AI. En dan vooral over hoe we AI rechtvaardig invoeren en gebruiken in het justitie- en veiligheidsdomein. Dr. Francien Dechesne wordt benoemd als bijzonder hoogleraar. Ze heeft een bijzondere interesse voor toepassingen van AI binnen het recht, de openbare veiligheid, de belastingadministratie en het onderwijs.
Een belangrijke leerstoel, want met de razendsnelle ontwikkeling van AI is het ontzettend belangrijk dat data en modellen correct worden ingezet. Onzorgvuldigheid kan tot sociale onrust leiden en het vertrouwen in de AI-systemen en de overheid ondermijnen. Dat gebeurde eerder al in de toeslagenaffaire. Om die AI-systemen goed te laten werken, is het nodig om inzicht te krijgen in de algoritmen en data waarop ze getraind worden.
Luister naar de podcast over het hoogleraarschap
In 2023 werd André van der Laan, kennislijncoördinator bij het WODC, al aangesteld als hoogleraar Jeugd- en Adolescentencriminaliteit bij Universiteit Leiden. Samen met Arjen Leerkes was hij te gast in de podcast van Dossier WODC. Ze gaan met host Carlissa in gesprek over hun leerstoel en waarom hun onderzoek belangrijk is voor de maatschappij. Ook bespreken ze de overlap tussen hun onderzoeksgebieden.

Beeld: © WODC
André van der Laan en Arjen Leerkes